top of page

Zvracení u psa

Obrázek autora: VetParkVetPark

Aktualizováno: 8. 10. 2024


Zvracení u psa
Zvracení u psa

Zvracení u psa: proč pes zvrací

Již každý majitel psa zažil u svého čtyřnohého kamaráda zvracení. Důvodů ke zvracení u psa je více. Většinou jde o zbavení se nevhodné potravy ze žaludku, což je nejčastější příčina. Je možné, že váš pes snědl více, než dokázal zvládnout, nebo že jedl příliš rychle, nebo také sežral příliš mnoho trávy. Někdy však může poukazovat zvracení vašeho psa na vážnější zdravotní problém. Také mohl spolknout něco toxického, nebo se mu mohl v hltanu zaseknout nějaký předmět jako kus klacku apod., nebo to může být příznak vážného onemocnění, které by mohlo vyžadovat návštěvu vašeho veterináře a následné chirurgické řešení.


Důvodem může být také tzv. regurgitace u psa: jde o pasivní děj, při kterém nenatrávená potrava vystupuje z jícnu, bez úsilí a bez zapojení břišního lisu. Regurgitace může poukazovat na možnou patologii jícnu. Proto je důležité správně odlišit o jaký typ zvracení jde.


Obvykle předchází zvracení nadměrné slintání, navalování, olizování či nadměrné polykání. Brzký nástup zvracení může také signalizovat pasení psa, kdy požírá trávu. Pes chce většinou ochránit jícen před popálením žaludečními šťávami a ostrými části kostí atp. při zvracení, na které se chystá.


Jak poznám rozdíl mezi zvracením a regurgitací?

Pes zvrací s kontrakcemi břišní stěny, když zvrací, začne pumpovat břichem. U regurgitace pes pouze vyhodí obsah jícnu bez toho aniž by pumpoval břichem. Pouze se nahrbí a ohne a potrava z něj vypadne, bez zvracení. Jde totiž o potravu, která se nahromadila v jícnu, avšak nedošla do žaludku. Může to signalizovat mnoho věcí, například také přetočení žaludku. Většinou jde o rychlý proces, kdy pes potravu polkne a velmi rychle jí vyplivne ven. Zatímco u zvracení často čekáme, kdy pes několikrát hlasitě zapumpuje břišními svaly a vyzvrátí obsah žaludku. Někdy se snaží pes zbavit parazitů ze žaludku, jako např. škrkavek.


Kinetóza

Někdy dochází u psa k něčemu jako mořské nemoci, například při jízdě v autě. Spíše se to stane štěňatům nezvyklým na jízdu autem, u některých psů problém setrvává. Nejde o nic vážného, jen váš psí kamarád prostě nezvládá rychlé pohyby, tak případně zkuste obezřetnější jízdu.


Lačné zvracení

U některých psů dochází ke zvracení k ránu z důvodu prázdného žaludku, kde se nahromadí kyseliny, které je dráždí a dochází ke zvracení žluté pěny, nebo o hlenové zvratky, zbarvené do oranžova, hněda či do žluta. Pes však netrpí jinými problémy jako ubývání na váze, průjmem či nechutenstvím. Pokud pes zvrací vodnaté zvratky, jde nejspíš o to, že má pes žízeň a snaží se kompenzovat ztrátu vody, ale nedokáže již udržet tekutinu v žaludku a je vystaven riziku dehydratace. Dejte svému pejskovy častěji napít a najíst a bude vše v pořádku.


Neškodné zvracení

Někdy si chce pes pouze vyčistit žaludek od nadměrného nahromadění tuku či trávicích šťáv. Může jít i o potravní intoleranci na nové granule či maso. Může jít o reakci na to, že pes snědl nějakou zkaženou potravu, kterou vyzvrátí většinou bez následku. Může jít o vedlejší účinky léčiv. Někdy se může pes pozvracet s přílišného pohybu, například když se nadměrně hýbal po napití se vody či krátce po jídle. Jediným vážnějším následkem je pak stav vašeho koberce :))


Videoendoskop Olympus Evis Klinika VetPark Neratovice



Infekce trávicího traktu

Pokud dochází ke zvracení bílé pěny, důvodů může být opět vícero. Často se však jedná pouze o dietní chybu. Pokud se tento problém u pejska objeví jednou, vše se opět vrátí do normálu, nejspíš pouze snědl něco co neměl. Může však jít i o infekci zažívacího traktu. Pokud se tento problém u psa opakuje a je intenzivní, vyhledejte veterináře.



Vážené důvody ke zvracení

Ke zvracení může docházet také z mnoha nejrůznějších důvodů, které jsou příznakem vážných onemocnění či skrytých traumat jako například při úrazu hlavy. Může jít o nahromadění parazitů v břiše, o onemocnění střev, o střevní obstrukce způsobená cizím materiálem či nádorem, vlivem otravy apod. Některé druhy rakovin přímo způsobují zvracení. Může jít o onemocnění jater či ledvin o infekci (bakteriální, hobouvou či virovou), o nastupující diabetes o onemocnění nadledvinek, o hemoragickou gastroentritidu, o střevní či žaludeční vředy. Může jít o nejrůznější záněty: střev, slinivky břišní (pankreatitida) či zánět žaludku. Zácpa z kostí může také vyvolat zvracení, kdy se pes snaží vyzvracet kost horem a už to zkrátka nejde, protože kost je zaseklá kdesi hluboko v trávicím ústrojí. To vše jsou vážné důvody. Pokud tedy máte pocit, že se zvracení moc často opakuje či je intenzivní, či se po zvracení pes dostává do hluboké letargie, kňourá a naříká, je nejlepším návodem vyhledat pomoc profesionálního veterináře či rovnou veterinární pohotovosti. Často může jít o minuty.



Pokud dochází ke zvracení škrkavek, u štěňat je to běžný jev. U dospělého jedince je to spíše vzácnost. Nepokoušejte se odčervovat psa sami, volbou nevhodného preparátu můžete pejskovi ještě více ublížit, raději se poraďte s veterinářem.


Pokud má zvracení vážný charakter, jako například když pes zvrací krev či stolici, je potřeba neprodleně vyhledat pohotovostní službu: může jít o krvácení do trávicího traktu či o ucpané střeva nebo zánět pobřišnice.


Ve vážných případech sahá veterinární lékař často k vyspělejším diagnostickým řešením, pokud má obavy z torze žaludku, uvíznutí cizího tělesa nebo z důvodu přítomnosti nádoru apod. V takovém případě používáme moderní přístrojové vybavení jako RTG, CT či MRI.



Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page